МЕНЮ

Радіус небезпеки

Інна ЛИХОВИД, «День»
9 липня, 2019 - 12:53
«День» з’ясував, які ризики несе майбутнє будівництво в охоронній зоні храму-пам’ятки

Новина про те, що біля Кирилівської церкви можуть побудувати багатоповерхівки, спочатку видалася фейком. Як можна зазіхнути на храм-фортецю ХІІ століття? Однак документи про подібні проєкти, які ще й порушують містобудівні норми, таки існують. Йдеться про ділянки неподалік, на вулиці Петропавлівській.

ЗЕМЕЛЬНА СХЕМА

У травні цього року Департамент містобудування та архітектури КМДА видав наказ про затвердження містобудівних умов та обмежень (МУО) ТОВ «Стрівер Девелопмент». Будівництво заплановане на вулиці Петропавлівській, 22-24, 22-24-А, 22-24-Б, 22-24-В та 22-А на площі 0,4 гектара. Тобто з’явиться п’ять об’єктів заввишки 27 метрів, це дев’ять поверхів, також передбачені підземні паркінги.

У виданих МУО йдеться, що ТОВ «Стрівер Девелопмент» «заходить» на територію на умовах договору «Про право користування чужою земельною ділянкою». Шо цікаво, в грудні 2018 року Київська міська рада видала кілька рішень про приватизацію згаданих земельних ділянок. У рішеннях ішлося, що фізичні особи мають право будувати тут житлові будинки, проте не багатоповерхівки. Землю отримали безоплатно, без сплати пайової участі.

Дійові особи співпадають так само, як адреси в МУО та рішеннях Київради про приватизацію землі. Так, Дмитро Андреєв — один із фізосіб, на ім’я якого було оформлено землю на вулиці Петропавлівській, 22-24-В, одночасно є директором ТОВ «Стрівер Девелопмент». Або ж Микола Кононенко, власник ділянки на вулиці Петропавлівській, 22-Б, є власником ТОВ «Нивки-сервіс», директором цієї компанії є Ольга Орчакова, ще одна власниця земельної ділянки на Петропавлівській. Власник ТОВ «Стрівер Девелопмент», як свідчать дані Youcontrol, Дмитро Візельман наразі мешкає в Монако, а сам є громадянином Великої Британії. Сама ж компанія заснована лише чотири місяці тому.

«Це типова схема зловживань, — коментує архітектор та експерт із містобудування Сергій ДЮЖЕВ. — На цій вулиці розташований невеликий квартал, але рік тому його хотіли якось завершити, бо одна з житлових секцій не дозволяла організувати заїзд туди. Були питання з інсоляцією, мешканці були проти, бо так ущільнювалася забудова. Як правило, немає аналізу наслідків такого будівництва. Проєктувальники ніколи не оцінюють, що буде потім із проїздом, стоянкою, пожежними розривами, кількістю насаджень тощо. Спочатку йшлося про чотириповерхівку, але, як завжди, порушуються всі правила. Місцева громада має ставити питання знову, чому відбулася підміна затверджених та проголосованих умов будівництва».

ЦЕРКВА — ДОМІНАНТА

Якщо зважити на те, що Кирилівська церква розташована по інший бік вулиці Олени Теліги, тобто не впритул до Петропавлівської, ризиків ніби й не існує. Але в містобудівних умовах та обмеженнях для забудовника йшлося, що земельна ділянка міститься в історичній зоні, де розташовано об’єкти будівництва III категорії, та в межах буферної зони пам’ятки національного значення, якою є церква. А на території охоронних зон пам’яток забороняється нове будівництво з висотністю вище від існуючих пам’яток та об’єктів історичної забудови, також не дозволяється інша містобудівна діяльність, яка не відповідає вимогам охорони культурної спадщини та збереження традиційного характеру середовища.

Тому проєктувальнику необхідно ще отримати висновок відповідних органів, зокрема Міністерства культури, а також забезпечити композиційну узгодженість із навколишнім історично сформованим середовищем, ідеться в МУО.

«За детальним планом території на вулиці Петропавлівській передбачається малоповерхова забудова. Щодо Кирилівської церкви, то обмежень, як таких, дійсно немає. Якби вони будували чотири-шість поверхів, то панораму церкви не зачепили б. Проте все одно мають бути дотримані всі санітарні норми, вимоги щодо кількості зелених насаджень на особу, — додав Сергій Дюжев. — Нехай повернуться до проголосованого проєкту, який треба ще перевірити на відповідність державним будівельним нормам».

За словами наукового співробітника Національного заповідника «Софія Київська» Ірини МАРГОЛІНОЇ, яка понад 30 років вивчає історію храму, затвердженої на законодавчому рівні охоронної зони навколо церви не існує. «Кирилівська церква стоїть на пагорбі, по сусідству з Київською міською психіатричною лікарнею №1 ім.І.П.Павлова, тому те, що відбувається внизу, не має на неї жодного впливу. Найголовніше, щоб не було забудов на території сусідньої лікарні. А так церква — домінанта в цьому районі», — додала Ірина Євгенівна.