По спальнику і каремату – щоб зігріти солдата

Волонтери у різних куточках України збирають теплі речі та туристичне спорядження, щоб відвезти військовим у зону АТО. Зараз потреба номер один — термобілизна

Буквально тиждень тому по всій Україні волонтери оголосили про збір теплих речей для військових. У різних містах України лунають заклики до небайдужих українців перевірити свої шафи та комоди, а раптом там знайдуться такі потрібні зараз для солдатів спальники, дощовики, теплі шапки тощо. Деякі швейні фабрики теж переорієнтовуються на останні виклики часу і шиють спальні мішки, чого не робили раніше. У соціальних мережах популярними стають сторінки з назвами «Зігрій армію», «Зігрій солдата в зоні АТО». Ті організації, що підтримували бійців закупкою амуніції та техніки, теж включають до списку потреб теплі речі. «День» запитав волонтерські об’єднання Києва — що вже вдалося зібрати і кого зігріти.

МАШИНИ ІЗ ТЕПЛИМИ РЕЧАМИ ВИЇЖДЖАЮТЬ В ЗОНУ АТО ЩОДНЯ

«3 березня закінчилося наше спокійне життя, — так розпочинає розмову Ганна Сандалова, голова правління фонду «Підтримай армію України». Минулої п’ятниці фонд запустив черговий проект — «Зігрій солдата у зоні АТО». — Мені важко порахувати, але понад 30 підрозділів перебувають під нашою опікою. Ідея останнього проекту така: ми пропонуємо людям збирати персональні посилки для одного бійця, тобто це можна робити усією родиною, підключати друзів. Даємо перелік найнеобхідніших речей, які зараз волонтери не можуть зібрати  у такій великій кількості. Але це ті речі, які родиною можна придбати: комплект термобілизни, теплі шкарпетки, речі особистої гігієни, чай, кава, солодощі, листи тощо. Усі посилки ми збираємо, завозимо на склад, дивимось, чи всього достатньо, чи може, хтось не зрозумів, що таке термобілизна, і поклав светри, які не можна військовим передавати. Бо під форму треба одягнути щось тепле, але щоб цей виріб не вбирав вологу. Вовняні шкарпетки теж не підходять, потрібні спеціальні, що і вологу вбирають, і зігріють, і не натруть ноги».

Якщо чогось у посилці не вистачатиме, волонтери доукомплектують із тих речей, що є на складі. Віддають військовим ці речі двома шляхами — або ж самі волонтери їдуть у зону АТО і передають із рук в руки. І машини з такими посилками виїжджають щодня. Або ж військові, що їдуть до Києва за певними речами, заїжджають прямо на склад організації та безпосередньо тут завантажуються.

«Дуже різні люди відгукуються на наші звернення. На склад приходять і бабусі, і дідусі, приносять мед, сало, горіхи, приїжджають бізнесмени, ледь не вантажівками передають продукти чи речі. Або ж люди біжать на роботу, по дорозі закуповують шкарпетки та заносять нам в офіс», — додає волонтерка.

Зараз об’єднання підтримують близько десяти тисяч волонтерів. І як каже Ганна, головне — чітко сформулювати та пояснити, що треба робити. Тоді робота кипить.

ТЕРМОБІЛИЗНА — ВЖЕ В ДЕФІЦИТІ

Новачками у цій справі можна назвати співробітників громадської мережі «Опора», які у своєму офісі облаштували пункт збору теплих речей для солдатів. Бо сама організація більш відома як така, що моніторить дотримання виборчого права в Україні, перебіг вступних кампаній у навчальних закладах. Офіційно збір необхідного одягу тут почали минулого тижня — у ході акції «Зігрій армію».

«Передають зазвичай каремати та спальники, а вчора вперше принесли теплий одяг, також несуть термопосуд, — розповідає співробітниця «Опори» Тетяна Кириленко. — Дуже потребуємо термобілизни та термошкарпеток, зараз їх дуже важко дістати, навіть у спеціалізованих магазинах. Відвозити посилку будемо тоді, коли назбирається достатня кількість речей. Наш колега періодично їздить в зону АТО, він знає запити військових, тому саме він доставлятиме зібрані речі безпосередньо солдатам».

Тетяна розповідає, що найчастіше кияни приносять одяг прямо в офіс. Зараз тут чекають на посилку з Італії. І така поміч теж на часі, бо ресурси українських магазинів поволі вичерпуються. До слова, одна з фабрик на Київщині, що раніше якраз шила спальники, зараз у роздрібну торгівлю їх не випускає. Працюють на державні замовлення. Тож є ймовірність, що коли попит на спальні мішки буде величезний, повториться ситуація із бронежилетами, коли ніде не можна було їх дістати.

КАРЕМАТАМИ ТА СПАЛЬНИКАМИ ДІЛЯТЬСЯ ТУРИСТИ

До збору теплих речей активно підключаються туристи. З Петром Тєстовим автор знайома як з активістом турклубу «Гряда» та екологом, що бореться з будівництвом міні-ГЕС на гірських річках. Однак цього разу зустрілись увечері зовсім не з того приводу. Петрові передали два спальники, зараз чоловік разом з друзями збирає туристичне спорядження, яке передають у Маріуполь — 51-й механізованій бригаді та 11-му батальйону територіальної оборони.

«Ми зайнялися збором спорядження тільки минулої п’ятниці. Раніше допомагали нашим знайомим чи знайомим турклубівців, які відправлялись в зону АТО. Тепер же займаємося цим серйозно, — розповідає Петро. — Знаю, що аналогічним займаються туристи з клубу «Київкаякс», а також учасники турклубів зі Львова та Тернополя. Що цікаво, армії допомагають ті ж самі організації, які активно брали участь у кампанії проти будівництва гідроелектростанцій. Ті ж туристичні спільноти чи туристичні фірми, які ігнорували боротьбу проти ГЕС, так само ігнорують і допомогу армії. Хоча, може, вони це роблять, але просто не афішують. Ще до допомоги армії долучилося декілька туристичних магазинів. Вони, наприклад, збирають газові балони, які самі заправляють і відправляють в зону АТО».

Петро каже, що у туристів вигідно збирати речі, бо у багатьох із них є такі, що в хорошому стані, але непотрібні, оскільки придбали сучасніше спорядження — більше за розміром і легше за вагою. Першу партію відправили минулої суботи — це десять спальних мішків, генератор та бензопила. Наступна партія поїде до військових уже цього тижня: чергові спальники, взуття та ліхтарики. Доставку робить кур’єрська служба, яка зголосилася робити це безкоштовно і довозити прямо до військових частин.

Ще одні підопічні активістів — прикордонний загін на межі Луганської та Харківської областей. Спочатку купували для них бронежилети. Що цікаво, звернулись із запитом до Міністерства оборони — коли ж бійці будуть повністю забезпечені амуніцією за державні кошти, на що отримали відповідь — у прикордонників усе є, і бронежилети зокрема. Зважаючи на такі розбіжності у даних, волонтери планують збирати теплі речі і для цих підопічних. І сподіваються на підтримку українців.

Для тих, хто хоче допомогти військовим

• Громадська мережа «Опора» (www.facebook.com/zigriy.armiyu) — тел. (044) 286-26-70,  063-616-04-81, офіс на вул. Кіквідзе 7/11, відділення «Нової пошти» №48.

• Фонд «Підтримай армію України» (www.facebook.com/zigriy.soldata), — тел. 093-99-333-13, відділення «Нової пошти» №95.

• Турклуб «Гряда» — тел. 095 255-33-22, Петро Тєстов.

• Магазин туристичного спорядження «Gorgany.com», Тернопіль — вул. Б. Хмельницького, 9А.

• Турклуб «Київкаякс», керівник клубу Антон Федоренко, тел. 050 355-66-41