"Пивний вечір" для президентів

Перш ніж стати президентом Чеської республіки, Вацлав Гавел, син заможного підприємця, змушений був через своє підозріле для соціалістичної системи походження зазнати неабияких поневірянь. Він так і не закінчив Політехнічного інституту, безуспішно намагався вступити на гуманітарні факультети Академії красних мистецтв, але не витримував "конкурсу анкет". Отож, відслуживши сапером в армії, вирішив розпочати театральну кар'єру звичайним робітником сцени. Паралельно писав п'єси для найлівішого чеського театру 60-х років "На забрадлі".

У цей відносно благополучний період життя, коли його вже цькували, але ще не саджали, Вацлав Гавел написав дві короткі автобіографічні комедії "Аудієнція" і "Вернісаж" про долю дисидента в Чехословаччині. П'єси ці широко йшли на Заході, а коли Гавел став лідером держави, зацікавили й режисерів "східного блоку".

У Києві "Аудієнцію" поставив Олексій Кужельний у своєму театрі "Сузір'я", виявивши не лише художній смак, а й політичну далекоглядність. Він - до речі, єдиний в Україні - включив у репертуар свого театру п'єси і президента Угорської Республіки Арпада Гьонца й Папи Іоанна Павла ІІ (у миру - Кароля Войтили) "Угорська Медея" і "Випромінювання батьківства". Режисер не прогадав - його спектаклі привели в театр багатьох високопоставлених гостей. Вацлав Гавел також не відмовив собі в задоволенні побачити власну п'єсу в українській інтерпретації.

Президент Чеської Республіки довів, що й великим політикам притаманні маленькі людські вади. Справді, рідко можна зустріти драматурга, котрого не зворушувало б споглядання свого твору на сцені. Тим паче, що актори Микола Бабенко й Сергій Джигурда грали "Аудієнцію" азартно й розкуто, та й фарсові дотепи неабияк веселили добірну публіку. Після спектаклю відбувся обмін протокольними, але від цього не менш вишуканими компліментами. Натхненні прикладом героїв, котрі за сюжетом у неймовірній кількості поглинали пиво, президенти Чехії й України також за світською розмовою хильнули по келиху-другому.

Вацлава Гавела запитали, чи він часто буває в театрах. Чеський президент відказав, що, на превеликий жаль, частіше, ніж раз на два місяці, не виходить. "А Леонід Данилович частіше ходить", - улесливо загомонів президентський почет. Кучма збентежився, а Гавел, схоже, трішки образився і, подумавши, сказав, що постійно відвідує концерти. А для написання нових п'єс абсолютно немає часу.