МЕНЮ

Обкрадений «Арсенал»

Інна ЛИХОВИД, фото Миколи ТИМЧЕНКА, «День»
5 червня, 2019 - 15:50
Як державний оборонний завод втрачає свої приміщення

Демонтаж, банкрутство, застава, схема...Так кияни останнім часом характеризували ситуацію з «Заводом «Арсенал». 2019-го йому виповнюється 225 років. Але не ювілей став приводом для розмов про потужний військово-промисловий комплекс.

«У Києві розбирають будівлю державного заводу «Арсенал» на вулиці Московській, — повідомив у «Фейсбук» Олександр КАВА, заступник міністра інфраструктури. — Фасадну будівлю віддали під заставу, держпідприємство не змогло виплатити кредит, приміщення продано як заставне майно з молотка».

Кияни натомість написали десятки коментарів про унікальність заводу, його потужність і... крах. Дехто з користувачів соцмереж писав, що передача заводу під заставу — це схема крадіжки державного майна.

ПЛУТАНИНА З КОРПУСАМИ

Сьогодні за адресою вулиця Московська, 8 працює казенне підприємство зі спеціального приладобудування «Арсенал» та ДП «Завод «Арсенал». У приймальні директора-головного конструктора казенного підприємства Миколи Лихоліта пояснили, що з їхнього боку нічого коментувати.

Головний інженер ДП «Завод «Арсенал» Іван МОСПАН розповів, що якраз пояснити ситуацію мало б казенне підприємство, адже корпус, який наразі розбирають, належав саме йому: «Багато років тому цей корпус було продано з дозволу Фонду держмайна, власники вирішили чи то демонтувати його, чи реконструювати, — додав Моспан. — Я от нещодавно проходив повз, уже дах розібрали, що з ним будуть робити — незрозуміло. Але це якраз має пояснювати казенне підприємство».

Зрештою, розставити крапки над «і» пообіцяли в Національному космічному агентстві України, якому підпорядкований «Завод «Арсенал». У телефонній розмові обіцяли описати, як саме приміщення відійшло від заводу і що з ним відбувається. Власне, про процес відчуження третього та четвертого корпусів ми й запитали в інформаційному запиті.

Про четвертий корпус згадали теж, оскільки свого часу Фонд держмайна так само дозволив його продаж, хоча завод «Арсенал» входить до переліку підприємств, що не підлягають приватизації. А третій корпус згадав у розмові Іван Моспан і начебто саме його демонтують.

Та отримана редакцією відповідь від космічного агентства мало що прояснила: «Корпус № 3 на теперішній час перебуває в державній власності, а корпус № 4 було реалізовано 2006 року відповідно до ст. 75 Господарського кодексу України».

ІНФОРМАЦІЯ З СУДІВ

Згадана стаття Господарського кодексу роз’яснює особливості господарської діяльності державних комерційних підприємств. Зокрема, пункт 5 зазначає, що «державне комерційне підприємство не має права безоплатно передавати належне йому майно іншим юридичним особам чи громадянам, крім випадків, передбачених законом. Відчужувати майнові об’єкти, що належать до основних фондів, державне комерційне підприємство має право лише за попередньою згодою органу, до сфери управління якого воно належить, і лише на конкурентних засадах, якщо інше не встановлено законом».

Тобто відчуження майна заводу могло відбутися лише за згоди Фонду держмайна. Тимчасом у мережі інтернет оприлюднена відповідь Фонду держмайна народному депутату Віктору Кривенку від 25 лютого 2016 року щодо повернення майна державного підприємства «Завод «Арсенал». Як з’ясувалося, постановою Кабміну від 6 червня 2007 року № 803 затверджено порядок відчуження об’єктів державної власності.

Це дало можливість Національному космічному агентству України, як суб’єкту управління «Заводом «Арсенал», підготувати подання до Фонду державного майна, щоб той надав погодження на відчуження семи об’єктів нерухомості, що перебували на балансі заводу, шляхом об’єднання вкладів учасників за договором про суспільну діяльність.

Утім, згодом укладений договір став приводом для відкриття кримінального провадження за незаконну передачу в оренду державного майна. Про це йдеться в ухвалі Шевченківського районного суду № 74188065 від 16.05.2018.

Цією ухвалою суд погоджував проведення будівельно-технічної та оціночно-будівельної експертизи в кримінальному провадженні № 42018100000000317 від 28.03.2018, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 364 КК України.

Також в ухвалі йдеться, що службові особи Фонду державного майна України зловживали своїм службовим становищем за попередньою змовою зі службовими особами комерційних підприємств ТОВ «Фін Експерт Проджект» та ТОВ «Консалтингова компанія Острів». Під час передачі в оренду державного нерухомого майна ДП «Завод «Арсенал» була зумисно занижена вартість — усього 93 гривні за квадратний метр. Таким чином завдано збитків державі на понад 11 мільйонів гривень.

БОРОТЬБА ЗА КОРПУС № 3

На початку цього року через систему електронних торгів CETAМ за 561 мільйон гривень продали корпус № 4 «Заводу «Арсенал» та 1,36 га землі по вул. Московській, 8. Заявлена стартова ціна лота — 561 млн гривень. Хто саме переможець торгів, невідомо. Однак після новин про демонтаж одного з корпусів заводу з’явилася інформація від компанії «Укрбуд», що на вулиці Московській, 8 стартувало будівництво бізнес-центр класу А+ із бутиковою галереєю та супермаркетом ARSENAL PLAZA.

На сайті будівельної компанії зазначено, що старт будівництва заплановано на другий квартал цього року, а завершення — рівно за два роки. Ціна квадратного метра — 81 тисяча гривень.

Щодо третього корпусу, то він належить заводу. Щоправда, Національне космічне агентство бореться за нього в судах. Так, за розпорядженням уряду від 24.07.2013 № 581-р «Про передачу нежитлових приміщень у м. Києві Вищому адміністративному суду України та Державній судовій адміністрації» агентство мало передати в оперативне управління Вищого адміністративного суду України нежитлові приміщення корпусу № 3 по вулиці Московській, 8 загальною площею 7265 квадратних метрів. Космічне агентство досі оскаржує це рішення в судах різних інстанцій.

Обґрунтовують свої позовні вимоги тим, що не було враховано кілька чинників: спеціальну процедуру передачі спірного майна; погодження можливості та фінансування перенесення потужностей виробництва в інше місце; неможливість на час переміщення виробництва виконувати зобов’язання з реалізації низки космічних програм та програм із розвитку ОПК. «Забули» й про включення до переліку підприємств, що мають стратегічне значення для економіки держави, а також належність до об’єктів права державної власності, що не підлягають приватизації.

Дивно, чому цю саму аргументацію НКАУ не застосовувало щодо інших відчужених об’єктів. Щоб зрозуміти, чому комусь вигідно закрити чи знести «Арсенал», подивіться на його «сусідів»: станція метро «Арсенальна», парк Вічної слави, трохи далі — Києво-Печерська лавра, в протилежний бік — Маріїнський парк. Це центр історичного Печерська. Дійсно, умови ідеальні. Але не для Києва, який залишиться без військо-промислового об’єкта, замість якого постане ще один бізнес-центр.

ДОВІДКА «Дня»

На сайті заводу ще залишилася присвята до 250-річчя «Арсеналу». Також коротко описана його історія, що починається з 1764 року. Так, Центральне конструкторське бюро «Арсенал» було створено в 1954 році як самостійна структурна одиниця заснованого в 1764 році заводу «Арсенал», 1991 року отримало статус державного, а потім — казенного підприємства. 2009 року рішенням уряду України казенне підприємство «Центральне конструкторське бюро «Арсенал» було перейменовано в казенне підприємство спеціального приладобудування «Арсенал». КП СПБ «Арсенал» входить до сфери управління Державного космічного агентства України (нині — Національного).

Ключові напрями досліджень, розробок і виробництва КП СПБ «Арсенал»: оптичні прилади для космічних систем дистанційного зондування Землі в різних спектральних діапазонах; прилади астроорієнтації космічних апаратів; прилади та системи початкового азимутального орієнтування ракетних, ракетно-космічних та артилерійських комплексів; інерційні вимірювальні прилади систем навігації, зокрема лазерні гіроскопи та маятникові акселерометри; авіаційні системи прицілювання, коліматорні індикатори, бортові тренажери; нашоломні системи цілевказування та індикації; інфрачервоні головки самонаведення авіаційних та зенітних ракет; гірокомпаси та гіротеодоліти; гіроскопічні прилади для танків; об’єктиви, зокрема й для інфрачервоної техніки, оптичні елементи.