МЕНЮ

Нові навички = нові можливості

Олеся ШУТКЕВИЧ, «День», Вінниця, фото автора
6 лютого, 2020 - 10:53
У Вінниці пенсіонери безоплатно опановують комп’ютерну грамотність у бібліотеці

Вінничанка Світлана Чижик має 30 років педагогічного стажу. Усе своє життя вона пропрацювала вчителькою початкових класів, а коли вийшла на пенсію, то зрозуміла, що сидіти вдома і дивитися телевізор не хоче, — треба розвиватися. Перечитала відкладені на кращі часи книжки з домашньої бібліотеки, а потім стала активним користувачем «тімірязєвки» (так у Вінниці називають обласну наукову бібліотеку імені Тімірязєва), де довідалася про низку безоплатних гуртків та курсів. Серед них практикум із комп’ютерної грамотності. Тепер пані Світлана чотири рази на тиждень відвідує заняття при Ресурсному тренінговому центрі бібліотеки. Триватиме практикум майже місяць. За цей час жінка сподівається опанувати комп’ютер і навчитися користуватися онлайн-сервісами.

«Думаєте, на пенсії життя зупиняється? Навпаки! Ще більше часу з’явилося для саморозвитку. Діти, онуки вже давно працюють за комп’ютерами, а я все зошити перевіряла, не було вільної хвилинки на навчання. Так, елементарні речі знаю, можу ввімкнути-вимкнути, але самостійно пошукати щось у Google — це занадто складно і страшно, можна вірусів наловити, зіпсувати ноутбук, а це багато грошей коштує, кілька моїх пенсій, — зізнається Світлана Чижик. — Рідні не раз пропонували: «Давай, бабусю, купимо тобі ноутбук, будеш з друзями спілкуватися», — та я ніяк не наважувалася, бо ж перш ніж приймати подарунки, треба розуміти, навіщо він тобі, — мати застосування. Просити дітей про допомогу в комп’ютерній науці не стала, бо у них і без мене багато роботи. А позаяк часто ходжу до бібліотеки, мені запропонували записатися на курси. Деякі навички я вже мала, тепер опановую простори інтернету, бо хочу бути з комп’ютером на «ти» і використовуватися сучасні можливості: онлайн-оплату за комуналку, придбання квитків, банальне спілкування в мережі з друзями та дітьми, які далеко».

«ДЛЯ НАС ЦЕ ЕЛЕМЕНТАРНІ НАВИЧКИ, А ДЛЯ ЛЮДЕЙ ПОВАЖНОГО ВІКУ — ДОСИТЬ СКЛАДНІ, БО НОВІ»

Курси з комп’ютерної грамотності для людей поважного віку діють на базі Вінницької обласної наукової бібліотеки імені Тімірязєва уже кілька років. Це власна ініціатива бібліотечних працівників, які вирішили розширити спектр послуг і залучити до книгозбірні більше користувачів. Щороку послугами Регіонального тренінгового центру, який координує заняття, користуються майже 700 осіб, півтисячі з них — слухачі курсів, серед яких переважна частина — жінки, розповідає завідувачка центру Марина СЕМИК. Курси розраховані на три-чотири тижні. Навчання — безоплатне. Тривають вони з понеділка до четверга. Щодня по дві години. Щоб їх відвідувати, досить зареєструватися в тренінговому центрі бібліотеки імені Тімірязєва. Наразі сформовано три групи по 10—12 осіб.

«Ми навчаємо своїх слухачів за такими програмами, як комп’ютерна грамотність, Е-урядування та мобільна грамотність. Для літніх людей — це можливість не лише для саморозвитку, а й розширення кола спілкування. Бувають слухачі, які приходять на курси вдруге, втретє, бо хочуть закріпити свої знання або елементарно поспілкуватися з людьми свого віку, котрі мають такі ж інтереси. І дуже класно, що в поважному віці є пенсіонери, які хочуть йти з часом у ногу, цікавляться новинками, буває, запитують про речі, які я тільки-но почула чи побачила, — визнає Марина. — Під час занять ми надаємо базові знання з комп’ютерної грамотності, для нас це елементарні навички, а для людей поважного віку — досить складні, бо нові. Загалом навчання дає можливість ознайомитися з електронними послугами та електронними онлайн-сервісами, зокрема скористатися доступом до публічної інформації органів влади та місцевого самоврядування, навчитися користуватися калькулятором субсидій і пенсійним калькулятором, замовити квитки на сайті «Укрзалізниці», оплатити комунальні платежі онлайн, знайти ліки в аптеках тощо».

Крім комп’ютерної грамотності, бібліотекарі розробили як бонус тренінг із мобільної грамотності, який покликаний навчити слухачів користуватися сучасними телефонами й відчути всі переваги новітніх технологій. Під час заняття, яке триває дві години, вчать, як «підкорити» сенсорну панель, набирати номери телефонів, зберігати контакти, створювати повідомлення, працювати з месенджерами, Play Market, завантажувати додатки і використовувати їх, а також шукати інформацію в інтернеті і перевіряти смартфон на вірус.

«НАЙЦІННІШИМ Є ТЕ, ЩО ЦІ ЛЮДИ ПОВЕРТАЮТЬСЯ ДО БІБЛІОТЕКИ ЗНОВУ І ЗНОВУ»

Заступниця директора з наукової роботи та інформатизації бібліотеки імені Тімірязєва Галина СЛОТЮК розповідає, що Регіональний тренінговий центр був створений при закладі ще 2010 року в межах програми «Бібліоміст», яка реалізовувалася за підтримки Фундації Білла та Мелінди Гейтс. Тоді за рахунок гранту бібліотека отримала комп’ютерну техніку, щоб члени громад мали кращий доступ до інформації. Загалом, як згадує Галина Слотюк, у Вінницькій області під час дії програми було комп’ютеризовано 100 бібліотек і майже всі бібліотекарі пройшли навчання з комп’ютерної грамотності. Адже першочергове завдання центру полягало в тому, що навчати працювати за комп’ютером саме бібліотекарів. І коли вони опанували цю грамотність, то вирішили навчити бути на «ти» з комп’ютером і своїх користувачів.

«Коли ми вступили у проєкт, то за результатами анкетування виявили, що дуже мало бібліотекарів уміли працювати за комп’ютером. Контакт був просто візуальний, вони його бачили, але не знали, як користуватися, — визнає заступниця директора. — Тому розробили спеціальну систему навчання, яка складалася із шести модулів. Це основи комп’ютерної грамотності, робота в інтернеті, використання інформаційних технологій у бібліотеці, етика бібліотечного працівника, адвокація і технології Веб 2.0 для бібліотек та користувачів, тобто нові можливості розвитку бібліотечного середовища. За цією методикою ми працювали кілька років, доки не охопили всіх бібліотечних працівників. А потім із власної ініціативи почали набирати групи слухачів з-поміж своїх відвідувачів. І така послуга користувалася й користується чималим попитом. Ви не уявляєте, як радіють літні люди, коли їм вдається створити самостійно документ, набрати речення на клавіатурі, знайти й відкрити збережене зображення. Це емоції, які складно передати на словах. А для нас найціннішим є те, що ці люди повертаються до бібліотеки знову і знову, переходять в інші гуртки, продовжують спілкуватися між собою в клубах за інтересами».

Одним із таких є клуб для людей поважного віку та внутрішньо переміщених осіб «Зустріч». Його бібліотека проводить у співпраці з громадськими організаціями. Зустрічі відбуваються щомісяця у форматі тематичних вечорів, концертів, тренінгів, лекцій або просто спілкування з цікавими людьми за чаєм чи кавою. Адже головна мета таких клубів — надати його учасникам можливість корисно і змістовно проводити час, задовольняти свої інтереси і розвиватися, бо пенсія — це не перешкода, а просто новий етап у житті.