«Найкраща допомога тваринам – знайти родину»

На базі найбільшого в Україні притулку для тварин «Сіріус» планують створити заклад європейського зразка

Тисячі врятованих, вилікуваних, влаштованих в родини та простерилізованих тварин – із такими здобутками відзначає 20-річчя діяльності найбільший в Україні притулок для тварин «Сіріус» у Києві. Його засновниця і керівниця Олександра Мезінова розповіла, що починав діяльність притулок із десятка тварин, зараз у ньому – понад  три тисячі. За цей час п’ять тисяч тварин влаштовано в хороші родини: Олександра каже, що це – найкращий спосіб впливати на ситуацію з тваринами взагалі.

- Коли у 2000 році я створювала притулок, то думала, що  всі будуть дуже раді, але  на мене дивилися безумними очима, мовляв, це – непотрібне заняття…  Починала одна, винаймала приміщення колишнього корівника, - згадує керівниця притулку «Сіріус» Олександра МЕЗІНОВА. – Згодом почали приєднуватися однодумці, партнери, волонтери, були і є ті, хто допомагає фінансово. Дуже велику кількість чудових людей зустріла. Відбувалися навіть чудеса: через вісім років діяльності, коли  нас виселяли з приміщення, з’явилася жінка, яка презентувала нам 110 тисяч доларів – щоб ми змогли переїхати, купити приміщення і зробити ремонт. Таких людей було багато, і я їм дуже вдячна.

Дев’ять років тому Київська міська державна адміністрація теж почала брати участь у фінансуванні приватних притулків. А у 2016 році столиця прийняла програму з благоустрою міста, у яку увійшло завдання підтримувати притулки для тварин, турбуватися про екосистему міста загалом.

- Позиція міста – допомагати притулкам для тварин. З 2010 року Київ активно допомагає таким закладам,  є тенденція і динаміка в розвитку зоозахисного руху. Якщо у 2011 році таких  притулків майже не було, то сьогодні у Києві діє чотири потужних, плюс «Сіріус». З кожним роком місто намагається на потреби притулків виділяти все більше коштів. У 2019 році було виділено найбільше, -  розповів директор Департаменту благоустрою КМДА Олексій КУЛЕБА.

За його словами, ця програма буде діяти далі – влада має серйозні плани розвивати зоозахисний рух та створювати відповідну  інфраструктуру у місті, взаємодіючи із громадськістю.

Основні проблеми і завдання, над якими працює притулок «Сіріус» сьогодні – створення сучасних вольєрів для тварин.

- У нас – понад тисячу вольєрів з дерева. Спочатку вони планувалися як тимчасові. Зараз вольєри руйнуються, їх потрібно модернізовувати. Моя мрія – сучасний притулок, комфортний для тварин. Це б дало можливість прийняти більшу кількість тварин, - додала Олександра Мезінова.

Частково притулку в цьому допомагає проектна компанія АІММ, яка створила концепцію реконструкції вольєрів. Планується, що реконструкція дозволить перетворити «Сіріус» у заклад для тварин європейського зразка.