МЕНЮ

Наука — про приємне

Підготували Марія ПРОКОПЕНКО, «День», Дмитро ПЛАХТА, «День», Львів, Олеся ШУТКЕВИЧ, «День», Вінниця
1 лютого, 2019 - 12:19
Фізіологія радості і кохання, вигоряння та інші «людські» теми на лютневих лекціях у Києві, Львові та Вінниці

У останній місяць зими холодно і сиро, як правило, хочеться весни і тепла, не вистачає світла і вітамінів. Ще хочеться чимось себе побалувати — якимсь культпоходом чи хоча б цукерками, зрештою, просто відіспатися. Як організм реагує на всі ці приємності, можна дізнатися на лекції в Києві. Якщо когось потягне на глибші роздуми, захочеться докопатися до сенсу буття — у Вінниці починається курс занять про філософські вчення Сходу та Заходу.  А якщо ніяк не можете знайти час на якусь науково-популярну подію, бо ви — шалений трудоголік, то вам варто відвідати лекцію, присвячену цій проблемі, що відбудеться у Львові (до речі, якщо живете не у Львові — ось вам додатковий привід з’їздити туди і відволіктися). Детальніше про ці і деякі інші події — у традиційній добірці анонсів.

КИЇВ

Еволюційний лютий

У Національному науково-природничому музеї НАН України (вулиця Богдана Хмельницького, 15) вже вдруге лютий проходитиме, так би мовити, під знаком Чарльза Дарвіна, який народився 12 числа цього місяця.

Ось, наприклад, 10 лютого об 11.15 усіх чекають на інтерактивній демонстрації про життя, пригоди та відкриття автора теорії еволюції внаслідок природного добору. Як анонсують у музеї, демонстрація «Супер-Дарвін» — це розповідь про надзвичайні здібності науковця, його титанічну працю та сміливість. «Під час події можна буде зануритися у світ нестримних наукових пригод, адже на вас чекатиме набір доступних для дослідження об’єктів, динамічна розповідь та навіть квест», — обіцяють музейники.

16 лютого о 14.00 в музеї пройде лекція про астроблеми. «У велику науку Дарвін ввірвався як геолог зі своєю теорією створення атолів. А на лекції «Астроблеми: частина історії Землі» ви дізнаєтесь про ще один спосіб модифікації поверхні Землі», — пояснюють у музеї зв’язок із Дарвіном.

«Наша планета постійно зазнає «космічних обстрілів» великими і дрібними космічними тілами. «Бомбардування» невеликими тілами розміром до декількох метрів не має наслідків для нашої планети, оскільки вони повністю згорають в атмосфері Землі, а ось якщо розмір цих тіл наближається до сотні метрів або навіть більше, то зіткнувшись із Землею, такі космічні тіла утворюють кратери на її поверхні, так звані астроблеми», — розповідають організатори.

У музеї додають, що сьогодні нараховується майже 182 астроблем на поверхні Землі, і сім із них знаходяться в Україні. Про них, а також про найвідоміші астроблеми світу, про те, що взагалі трапляється з поверхнею нашої планети, коли з нею стикається космічне тіло, та як люди використовували астроблеми, можна буде дізнатися на лекції Катерини Деревської, дослідниці Іллінецької астроблеми, докторки геологічних наук, професорки кафедри екології Національного університету «Києво-Могилянська академія».

Обов’язково реєструйтесь на вподобаний захід у вкладці «Події» на фейсбук-сторінці природничого музею.

«Анатомія» щастя

«Що робить нас щасливими?» — на таке засадниче питання спробують відповісти на лекції «Мозок і «анатомія» щастя», що пройде 12 лютого у креативному просторі «Часопис» (вулиця Льва Толстого, 3). Подія проходитиме в рамках лекторію з нейронаук Brainy, кандидат біологічних наук Олександр Скороход розповість про те, звідки приходять радість, натхнення, задоволення — з точки зору фізіології.

Організатори події зазначають, що насправді всі ці позитивні реакції спричиняють малі молекули — нейромедіатори, які синтезуються в певних зонах головного мозку. Вчені доволі детально вивчили структуру та фізіологічну дію цих нейромедіаторів, і Олександр Скороход пояснить відвідувачам події, як це працює.


ФОТО МИКОЛИ ТИМЧЕНКА / «День»

Серед питань, що обговорюватимуть, — в яких структурах мозку розташовані центри задоволення, де синтезуються і як діють «молекули щастя» (серотонін, ендорфіни, ендоканабіноїди тощо). Також лектор розповість про стрес, депресію та роль нейромедіаторів у цьому, про те, звідки береться «ейфорія бігуна», чому банани та чорний шоколад покращують настрій і скільки потрібно спати, щоб вставати в гарному настрої. 

Олександр Скороход є науковим співробітником відділу сигнальних систем клітини Інституту молекулярної біології та генетики НАН України, Головою ради молодих вчених НАН України, а ще — марафонцем, трейлранером, популяризатором науки та здорового способу життя.

Початок події о 19.00. Оскільки кількість місць обмежена, краще придбати квиток заздалегідь — зробити це можна за посиланням на фейсбук-сторінці події.

Про сенс сексу

Як би ви не ставились до Дня закоханих, є хороша ідея до свята. Напередодні, 13 лютого, у просторі «ПеремогаSpace» (бульвар Тараса Шевченка, 62) пройде лекція «Статева поведінка людини у дзеркалі еволюції». Її проведе Сергій Данилов —  співзасновник Beehiveor Academy and R&D Labs, кандидат біологічних наук, член Українського фізіологічного товариства і товариства нейронаук України, член Федерації європейських товариств нейронаук (FENS), популяризатор науки. Початок о 19.30.

«Нам всім здається, що ми розуміємо значення статевого розмноження, але виявляється, що його поява і сенс є одним з найскладніших питань сучасної науки! Ми маємо багато складних гіпотез, та про остаточне вирішення питання говорити ще зарано, — інтригують організатори. — Міркуючи про витоки статей, статевого розмноження та секс, ви зможете дійти до дуже несподіваних висновків. Наприклад, дізнатись, чому у нас еволюційно сформувалось таке тіло, яке ми маємо. Або ж краще зрозуміти нашу поведінку та мислення».

На лекції можна буде дізнатися більше про те, що таке стать, коли з’явилось статеве розмноження і при чому тут паразити, про статевий відбір і статеві стратегії приматів, про так звані спермові війни, феромони, зміну статі та людський фаворитизм, любов і ревнощі як статеву стратегію, і все це — щоб спробувати зрозуміти, навіщо взагалі потрібен секс.

Зареєструватися на лекцію можна на сторінці заходу в «Фейсбук».

Знайомтесь, ДНК!

І знов ПеремогаSpace, де в останній день місяця у форматі лекції говоритимуть про відкриття ДНК.

«Нобелівська премія за це була вручена ще у 1962 році, а активність навколо її першодослідників і зараз на головних шпальтах, — анонсують організатори події з ініціативи Nobilitet. — Це буде розмова про романтику наукового пошуку, про вдалі збіги, про зраду і звичайно ж про жінку».

Лекцію, що починається о 19.00, прочитає Олександр Коляда — генетик, біогеронтолог, науковий керівник генетичної лабораторії Diagen.

Організатори обіцяють пройтися по всій історії генетики і з’ясувати, чому таким важливим стало це відкриття, також на заході говоритимуть про майбутнє досліджень, пов’язаних із ДНК, наприклад, про те, як завдяки успіхам генетики можна робити ГМО-людей вже зараз.

У Nobilitet обіцяють не уникати гострих питань, зокрема про те, що першовідкривач ДНК, видатний вчений, 93-річний Джеймс Уотсон на початку року не вперше опинився в центрі скандалу, наполягаючи, що рівень інтелекту білих і чорношкірих людей відрізняється.

Щоб дізнатися про ДНК більше, реєструйтесь за посиланням на фейсбук-сторінці події.

ЛЬВIВ

Психотерапія для міста

У лютому продовжиться серія лекцій психотерапевта Володимира Станчишина про ментальне здоров’я — про нього експерт розповідатиме з наукової точки зору і не лише. Передбачено десять публічних лекцій, чотири з яких пройдуть у лютому. Зокрема, саме цього місяця мова піде про емоційне вигоряння і трудоголізм, депресію як хворобу, посттравматичний стресовий розлад і реадаптацію військових, які повертаються з війни. Перша лютнева лекція проекту «Психотерапія для міста» запланована на 6 лютого і присвячена емоційному вигорянню і трудоголізму.

Більше інформації про серію заходів можна знайти на сторінці ініціативи в «Фейсбук».

Загалом інтерактивні зустрічі відбуватимуться щосереди на великій сцені Львівського академічного драматичного театру імені Лесі Українки (вулиця Городоцька, 36). Початок лекцій — о 19.00. Вхід вільний для усіх охочих.

Допоможи Google

Google Hashcode 2019 — одне з найбільших змагань з програмування, організоване компанією Google для студентів і професіоналів з Європи, Близького Сходу та Африки.

Захід відбувається у форматі хакатону: ви обираєте команду й мову програмування, а організатори обирають проблему Google, яку необхідно вирішити за відведений проміжок часу.

Перший тур — онлайн-кваліфікаційний раунд — відбудеться 28 лютого. У цей день у Львівському національному університеті імені Івана Франка хочуть зібрати учасників в одному місці, щоб зробити подію згрупованою. Подробиці реєстрації та участі в конкурсі можна знайти на сторінці заходу в «Фейсбук».

Онлайн-кваліфікаційний раунд змагань розпочнеться о 19.00. На учасників чекатимуть у 116/117 аудиторіях головного корпусу ЛНУ, що на вулиці Університетській, 1.

ВIННИЦЯ

Філософська пригода

Громадська організація «Новий Акрополь» розпочинає курс занять, який об’єднує філософські вчення Сходу та Заходу. Перша лекція «Філософія для життя. Теорія&Практика» відбудеться вже 7 лютого, початок о 19.00. Зустрічі відбуватимуться один раз на тиждень щовівторка. Тривалість курсу — п’ять місяців. За цей час охочі прослухають лекції з філософії Давньої Індії, Тибету, Китаю (Конфуцій), Єгипту, Греції (Сократ, Платон, Аристотель), Риму (Марк Аврелій, Сенека, Епіктет), дізнаються про цикли і ритми історії, а також про тенденції розвитку сучасного світу.


ФОТО РУСЛАНА КАНЮКИ / «День»

«Ми пропонуємо практичну філософію, яка буде корисною всім і кожному. Чому філософія? Тому що є багато питань, на які ми ще не знаємо відповідей, але дуже хочемо їх дізнатися. Починаючи з особистих — про призначення, майбутнє, вибори, перед якими стоїмо, і закінчуючи суспільними, культурними та історичними питаннями, — коментує викладач курсів Марат КАМЕНЩИКОВ. — Часто легше залишити все таким, як є, або вказати іншому на помилки. Але практична філософія починається з самокритики і зі змін у нас самих... Тож запрошуємо у філософську пригоду, щоб знайти перевірені часом відповіді на сучасні проблеми».

Курс складається з лекцій, практичних занять, неформальних зустрічей, діалогів, переглядів і обговорення кіно. Програма розроблена культурною асоціацією «Новий Акрополь» і читається у понад 50 країнах світу. Після закінчення курсу можна продовжити навчання в «Новому Акрополі» на старших курсах філософської школи та долучатись до культурних, соціальних та волонтерських проектів організації. Розгорнуту програму занять можна знайти на сайті «Нового Акрополя». 

Зустрічі відбуватимуться у центрі Вінниці за адресою: вулиця Соборна 75, третій поверх. Усі деталі за телефоном: 067 865 89 92.

«Po suti» про лідерство

У Вінницькому молодіжному центрі «Квадрат» 12 лютого відбудеться відкрита дискусія «Po suti» з радником міністра освіти і науки України, членом ради наставників Української академії лідерства та головою Національної команди з реформування освіти Erasmus+ Михайлом Винницьким. Як повідомляє Студентська рада Вінниччини, мова йтиме про лідерство, студентське самоврядування, проекти та ініціативи в рамках програми Erasmus+.

«Розмова стосуватиметься різних аспектів лідерства у молодіжному та студентському житті. Також говоритимемо про реформування вищої освіти. Зокрема, настільки українські виші відповідають вимогам сучасності та чим вони кращі за іноземні», — уточнює голова Студентської ради Вінниччини Олександр МЕЛЬНИК.

Долучитися до обговорення, яке почнеться о 12.00 і відбудеться у форматі публічної розмови, можуть усі охочі. Вхід на захід вільний, але за попередньою реєстрацією. Деталі шукайте на сторінці спільноти в «Фейсбук».