Мільйон для переселенців

ПРООН виділила гранти сімом українським громадським організаціям, які допомагають переселенцям

Сьогодні в Україні нараховується понад 430 тисяч внутрішньо переміщених осіб із Луганської та Донецької областей і Криму. Більшість із них потребує даху над головою, робочих місць і психологічної підтримки. Основну роботу з надання підтримки цим людям взяли на себе громадські організації. Але й у громадськості, й у волонтерів — вичерпний ресурс. Хто допоможе їм? У рамках свого проекту «Оперативне реагування на соціальні та економічні проблеми внутрішньо переміщених осіб» Програма розвитку ООН (ПРООН) оголосила серед громадських організацій конкурс проектів, спрямованих на допомогу переселенцям — «Сприяння процесам відновлення життєдіяльності внутрішньо переміщених осіб». Надійшло 54 проектні пропозиції, з яких обрали сім.

Ідеться про ВГО «Національна асамблея інвалідів України» (проект «Підтримка переміщених осіб з інвалідністю»), ГО «Донбас SOS» (проект стосується інформаційної підтримки переселенців), ГО «Європейська асоціація з прав інвалідів» (проект із підтримки людей з інвалідністю, вивезених із Донбасу в Одеську область), Консорціум громадських організацій «Центр зайнятості вільних людей» (допомога з працевлаштуванням переселенців), ГО «Молодіжна правозахисна група «Харків» (інформаційна, юридична підтримка), БО «Світло надії» (підтримка переселенців у Полтавській області), ГО «Свідомі люди» (психологічна допомога переселенцям).

— Допомога від волонтерів, яка є сьогодні в Україні, — вражаюча. Але, незважаючи на це, є питання координації роботи — з боку волонтерських організацій, міжнародних організацій та уряду. В України немає досвіду вирішення таких проблем, але його слід набувати зараз, ділитися ним і покращувати координацію, — говорить заступник постійного представника ПРООН в України Ініта ПАУЛОВІЧА. — Ми переглянули наші плани реагування на кризу та розпочинаємо декілька нових програм, котрі допоможуть людям, які опинилися в скрутній ситуації. Місяць тому ми оголосили, що до нас можна звертатися з пропозиціями. Звернулися 54 організації, а переможцями стали сім із них, які мають дуже хороші ініціативи, спрямовані на поліпшення життя внутрішньо переселених осіб. Напрями роботи — дуже актуальні: робота з інвалідами, допомога в працевлаштуванні, психологічна підтримка, координаційна робота та інформаційно-просвітницька діяльність.

Розмір грантів і термін, за який кошти мають бути опрацьовані, в кожній організації різний. Наприклад, Національна асамблея інвалідів отримала 67 тисяч гривень на три місяці. Кошти буде направлено на адресний супровід людей з інвалідністю та на створення кол-центру. Консорціум ГО «Центр зайнятості вільних людей» на чотири місяці отримав 250 тисяч гривень.

— Ми допомагаємо переселенцям знайти роботу й таким чином сприяємо їхній інтеграції в суспільство. Роботу почали ще в лютому 2014 року на Майдані. Спочатку допомагали тим, хто втрачав роботу внаслідок участі в протестах, згодом — переселенцям із Криму. Із квітня «Центр зайнятості вільних людей» нараховує близько 60 волонтерів. За час роботи ми зібрали у своїй базі понад тисячу лояльних роботодавців, допомогли знайти роботу понад 500 особам, і понад дві тисячі громадян звернулися до нас за цей час. За підтримки ПРООН ми матимемо якісно новий етап нашого розвитку, оскільки він допоможе не тільки підвищити ефективність нашої роботи, допомогти більшій кількості людей, а й допоможе нам масштабуватися, відкрити свої центри в регіонах. Зокрема в Харкові, Львові та Донецьку. Так ми зможемо активніше співпрацювати із громадським сектором у містах, долучати нових людей, — розповіла координатор ГО «Центр зайнятості вільних людей» Ірина КОВАЛЬ.

Керівництво ПРООН зазначає, що ці гранти — тільки початок роботи: зараз розглядається питання про подальше фінансування актуальних напрямів. Діяльність цього проекту поширюється на області, в яких є найбільша кількість переселенців, а саме: Київській, Харківській, Дніпропетровській, Запорізькій, Одеській, Полтавській, а також окремі регіони Донецької та Луганської областей.