МЕНЮ

А міг би бути музей...

Володимир ПОЛІЩУК, Кіровоградська область
10 жовтня, 2014 - 19:07
На Кіровоградщині розбирають пам’ятку архітектури — млин Абази. Громада — не проти, а в облдержадміністрації про це нічого навіть не чули

Символом села Давидівка, що у Голованівському районі на Кіровоградщині, є водяний млин. Раніше сюди з’їжджалися підводи та машини молоти зерно з усієї округи. Та уже зо два десятки років млин стоїть пусткою. А цієї осені його почали розбирати.

Село Давидівка розташоване на Ятрані за 13 км від райцентру. Проживає у ньому менше 200 людей. Перші відомості про село з’явилися 1750 року. У 1901-му німці, на гроші поміщика контр-адмірала Олексія Абази, збудували на Ятрані млин. Планував Абаза будувати у селі і текстильну фабрику для переробки коноплі. Біля Давидівки мала пролягти і залізниця від Голованівська до Умані. Та не встиг за життя. А там повіяли буремні вітри 1917-го...

Абаза був власником маєтку у селі  Межирічка і ще кількох об’єктів, зокрема будинку у селі Перегонівка (у ньому сьогодні притулок для людей похилого віку) та давидівського млина. Серед іншого він спорудив дві школи — у Межирічці й Голованівську, проклав першу в районі кам’яну дорогу з Межирічки до станції Голованівськ.

Олексій Абаза отримав вищу морську освіту і в 1876 році був мічманом на Балтійському флоті. Учасник російсько-японської війни (1905 р.), про що, до речі, згадує в романі «Цусіма» Новіков-Прибой. Коли Олексій одружився, то його нерідний батько граф Бобринський купив у селі Межирічці маєток у поміщика Драгоновського із гуральнею-заводом і подарував йому. З того часу і до 1917 року межирічківський маєток належав родині. До 1890 року гуральня варила спирт-сирець (неочищений спирт), а 1892 року Абаза привіз із Франції апарат для очищення спирту (ректифікат) і переробив завод на випуск спирту — до 1000 л на добу.

1916 року господарську частину помістя Абаза здав в оренду поміщикові Глінці, а сам доживав у житловому дворі. У січні 1917-го, будучи тяжко хворим, Олексій Михайлович скликав селян-активістів і звернувся до них з таким проханням: «Громадяни, в Росії наближається революція, а всяка революція супроводжується знищенням матеріальних цінностей і спустошенням. Якщо революція відбудеться, то я вас прошу, не розоряйте маєтку. Він буде потрібен вам, народу, який я так люблю».

У лютому 1917-го Олексій Абаза помер. Його поховано у Межирічці біля церкви. А 1930-го його могилу пограбували, забравши золотий годинник, обручку, кортик. Ходили чутки, що зробили це сільські «активісти», які закінчили «викачку» хліба у селян і не мали вже за що випити.

Олексій Михайлович залишив після себе добру згадку, зокрема млин на Ятрані в Давидівці. Це велична чотириповерхова споруда з цегли, з майже метровою товщиною стін. Сьогодні вона ще у такому стані, що при певних витратах її можна відремонтувати і зробити у ній музей. На жаль, у влади немає на це коштів. Навіть не спромоглися встановити на автодорозі з Новоархангельська на Голованівськ, яка проходить берегом Ятрані, і з якої видно село Давидівку, відповідного вказівника. А цієї осені робітники київської фірми почали розбирати прибудову до млина. У ній було устаткування, на яке падала вода і крутила жорна млина.

«ТОВ «Гідроенергоінвест» з Києва збирається протягом двох років побудувати на Ятрані у Перегонівці, Полонистому та Давидівці три гідроелектростанції, — каже голова Перегонівської сільської ради Олег Лобода. — Відбулися громадські слухання, люди не проти цього будівництва на річці».

Чи приватизувала фірма млин та чи має дозволи на реконструкцію пам’ятки архітектури — сільський голова не знає. Тож про це ми поцікавилися у заступника Директора департаменту культури, туризму та культурної спадщини Кіровоградської облдержадміністрації Вадима Колоса. Наша звістка про те, що зараз відбувається у Давидівці, його шокувала. «У липні 2013-го власником млина стало ТОВ «Гідроенергоінвест», — говорить  Вадим Іванович. — З відділом охорони культурної спадщини облдержадміністрації було укладено Охоронний договір 20 березня цього року на цю пам’ятку архітектури. У договорі прописано, що власник повинен своєчасно проводити поточні та капітальні роботи, та попередньо повідомивши про це до відділу охорони культурної спадщини ОДА. І жодного слова про знесення комплексу млина чи його частини».

За словами Колоса, до Департаменту культури, туризму та культурної спадщини Кіровоградської облдержадміністрації поки що не надходило письмового звернення від ТОВ «Гідроенергоінвест» про проведення поточних будівельних робіт на млину, тим паче про знесення його частини. Вадим Іванович підкреслив, що реставраційно-ремонтне завдання на цей об’єкт його власник не замовляв і що він буде звертатися у правоохоронні  органи, щоб зупинити руйнування абазівського млина у Давидівці. Проте, знаючи, як працює бюрократичний апарат у нашій країні, припускаємо, що поки у справу втрутиться прокуратура, будівельники розберуть по цеглині прибудову до млина...