МЕНЮ

Лабіринти Протасового Яру

Інна ЛИХОВИД, «День»
3 липня, 2019 - 10:40
Місто радить забудовнику скоригувати проект будівництва, а громада вимагає суду через знищення цінної землі

На сайті ТОВ «Дайтона груп» будівництво ЖК Tourbillon зазначено у статусі «будується». Дату завершення зведення трьох свічок по 32 поверхи кожна не вказано. Зазначено лише адресу — вулиця Протасів Яр. Із опублікованих дозвільних документів — дозвіл Державної архітектурно-будівельної інспекції. Усе ніби готово до напливу інвесторів.

Але їх апріорі не повинно бути. По-перше, Протасів Яр за Генеральним планом Києва до 2020 року — це зона зелених насаджень. Крім цього, за земельним кодексом ці території перебувають під охороною, там нічого будувати не можна. По-друге, крім сумнівного дозволу ДАБІ у забудовника немає інших документів для будівництва. І наостанок — місцева громада та небайдужі кияни категорично проти знищення зеленого Протасового Яру.

Тож замість того, щоб купувати повітря у сумнівного ЖК Tourbillon, ліпше долучитися до акцій на захист зеленої зони. Остання відбулася пізно увечері 1 липня. Громадськість запросила на зустріч мера Києва Віталія Кличка. Напередодні, міський очільник прийшов на розмову із сотнею активістів і пообіцяв, що проект забудови цього тижня розглядатиме містобудівна рада. А щоб забудовник не міг далі рубати дерева, місто не продовжило дію контрольної картки на тимчасове порушення благоустрою.

Громада ніби може спати спокійно. Проте місцевий активіст Роман Ратушний, попри обіцянки мера вирішити ситуацію, закликав небайдужих долучатися до щоденних чергувань у Протасовому Яру. Як показав досвід останніх місяців, жодні перестороги міської влади не діють на ТОВ «Дайтона груп». Декілька десятків дерев уже вирубано, огорожа стоїть, а проти громади часто виступають наймані забудовником «тітушки».

На думку голови ГО «Барви життя» Лідії ГОНЧАРЕНКО, щоби дійсно зберегти Протасів Яр від знищення, громаді потрібно діяти в іншій площині й в іншій локації. Захищати яр фізично — одна справа, але захисту потрібно шукати в кабінетах прокурорів. Цього тижня активістка планує з місцевими мешканцями сходити на прийом до заступника прокурора міста Києва Сергія Репецького. Будуть вимагати відкриття проваджень за ч. 2 ст. 197 Кримінального кодексу про самозахоплення охоронюваних земель і ст. 367 про зловживання службовим становищем.

«Коли я побачила, скільки дерев вирубано, я була в шоці, — каже Лідія Гончаренко. — Потім почала вивчати документацію, з місцевими жінками почали ходити в прокуратуру, і наразі все зупинилося. Усі тягнуть час, щоб прийняти детальний план цієї території, бо його немає. Але якщо відкрити Генплан-2020, то це паркова зона, тоді про яку забудову може взагалі йтися? Також це зона охоронюваного ландшафту, яка оберігається законом. Цільове призначення землі ніхто не змінював».

Лідія ГОНЧАРЕНКО: Щоби дійсно зберегти Протасів Яр від знищення, громаді потрібно діяти в іншій площині й в іншій локації. Захищати яр фізично — одна справа, але захисту потрібно шукати в кабінетах прокурорів

«Згідно з постановою уряду від 2002 року цільове призначення охоронюваних ландшафтних територій може бути лише за поданням Кабміну і за умови погодження з Верховною Радою. У забудовника цього немає. Крім цього, забудовник повинен пройти державну експертизу проекту, цього теж немає. Так само немає висновків про узгодження проекту з управлінням протизсувних робіт, відсутні історико-містобудівні обґрунтування та дозволи Мінкультури на земляні роботи. Також ми дізналися, що ДАБІ спочатку видала дозвіл на забудову, а потім видала припис на зупинку робіт, але забудовник у суді скасував цей припис. ДАБІ ж це рішення не оскаржила. Так виходить, що у ДАБІ штучно подали неправильні документи на оскарження», — додала активістка.

Тепер виконувати роботу замість ДАБІ (а саме оскаржувати судове рішення, ухвалене на користь забудовника) знову буде громада. У цьому люди сподіваються на підтримку міської влади. Раніше Віталій Кличко коментував, що звернувся до забудовника, аби той припинив будь-які роботи в Протасовому Яру і скоригував свій проект, далі представив його на містобудівній раді й узгодив з фахівцями і громадськістю.

Втім, Лідія Гончаренко переконана, що у випадку з Протасовим Яром Кличко не допоможе. «Київрада не є тим органом, що може приймати рішення щодо зміни статусу цієї землі, — каже вона. — Злочинне рішення Київради про оренду землі, яким апелюють особи, що знищили значну кількість паркової зони, не переведеної офіційно в інший статус, має стати предметом глибокого розслідування слідчих та прокуратури Києва і району. Чим вони займаються? Де підозри особам, які підігрують забудовній когорті незаконними висновками, дозволами, ухвалами, «громадськими комісіями в КМДА»? Історичну зелену зону, яка має перебувати під охороною, потрібно зберегти й відновити».