Кожна річ є найціннішою

У Львові відкриють Музей Митрополита Андрея

Відкриття культурологічної установи з присвятою Владиці Шептицькому (29 липня 1865 – 1 листопада 1944), а облаштували її в келіях костелу Святого Казимира (вул. Кривоноса, 1), відбудеться завтра, 29 серпня, ополудні.

На прохання настоятеля храму та директора Музею Митрополита Андрея о. Севастіяна, церемонія відкриття, з огляду на карантинні обмеження і перестороги, відбуватиметься у вузькому колі – на неї запрошені лише представники церкви та чиновники обласної та міської гілок влади. Аби уникнути великого скупчення людей і зберегти соціальну дистанцію. Презентації щойно відкритого музею для інших середовищ (духовенства, монашества, гідів та істориків, митців, львівських і не тільки товариств та організацій, також – студентської молоді) обіцяють провести згодом. 
«В експозиції багато особистих ужиткових речей Митрополита, – говорить о. Севастіян. – Ці речі зберігали монахи, священики, які були секретарями Митрополита з часу, коли він представився у Вічність, а це – понад 70 років. Кожна річ є найціннішою, це – мітра, жезл, рушник, плащ Митрополита. Хочемо показати людям графа, аристократа, монаха, митрополита. І  показати дух побожества».

За словами директора музею, новостворена й довгоочікувана установа – це культурно-мистецький осередок Митрополита Андрея Шептицького: «Це ціла інституція, яку будемо оживляти, щоб вона служила народу, молоді, дітям і гостям нашого міста. Адже, як казав сам Митрополит, «покажім іншим народам, ким ми були, ким ми є – що ми є носіями великої культури, великої історії, великої духовності».

Робота з облаштування музею, а розташований він на першому поверсі одного з корпусів Університету внутрішніх справ, що неподалік парку «Високий Замок», розпочалася 2007 року. «Всіх речей Митрополита ми ще не виставили (а маємо загалом до півтисячі експонатів), бо не вистачає площі. Сподіваємося, що нам передадуть весь будинок».

Варто додати, що місто добре вклалося в ремонтно-реставраційні роботи майбутнього музею – вартість робіт сягнула  4,8 млн грн.

«Приміщення були дуже занедбані, – розповідає начальник управління охорони історичного середовища Львівської міської ради Лілія Онищенко. – Експлуатувалися в радянські часи вкрай невдало – тут була жіноча тюрма. Пізніше їх передали Університету внутрішніх справ, який зробив косметичний ремонт. Під час проведення ремонту було відновлено стіни, склепіння, підлоги, також санвузли. Вікна замінені на дерев’яний склопакет. Тобто проведені такі роботи, щоб музей міг розпочати своє функціонування. Найскладнішою була реставрація каменю. Тут є кам’яні вставки в стінах, які стануть окрасою музею».

Поки що Музей Митрополита Андрея буде відчинено для відвідувачів тільки по обіді в неділю. І з нагоди відкриття вхід буде вільним. Наразі.