Із марокканського полону повернувся до Одеси супертраулер "Іван Кучеренко"

5 червня в Іллічівському моррибпорту кинув якір рибоморозильний супертраулер "Іван Кучеренко", незаконно захоплений два з половиною місяці тому військовими властями Марокко й утримуваний під арештом спершу в порту Дахла, а згодом - у порту Агадір.

"Ми не можемо розцінити захоплення траулера підрозділом десантників в економзоні Королівства Марокко інакше як піратський акт, - заявив на зустрічі з журналістами капітан-директор судна Володимир Міщук. - І вважаємо, що уряд України міг би діяти енергійніше для звільнення судна й екіпажу, оскільки ми завершили піврічний рибопромисловий сезон в економічній зоні Марокко без будь-яких порушень законодавства про риболовство. Однак фактично звільнено нас було завдяки внесенню застави $3 мільйона Одеською облдержадміністрацією..."

Екіпаж "Івана Кучеренка" у складі 80 чоловік добув і відправив в Україну за сезон понад 18 тисяч тонн риби. Тепер із борту супертраулера почали розвантажувати 1 тисячу 300 тонн рибопродукції, після чого судно поставлять на ремонт. Однак і членів екіпажу, і керівництво акціонерної рибопромислової компанії "Антарктика" непокоїть доля більш як двохсот рибалок та риборозробників головного судна - плавбази "Восток", яку вже майже три місяці продовжують утримувати військові власті Марокко, не турбуючись про законність дій щодо українських громадян. "Про причину захоплення судна підрозділом озброєних десантників та насильне вилучення паспортів, що суперечить усім нормам міжнародного морського права, нам повідомили через день після встановлення військових постів на борту "Івана Кучеренка", - з обуренням говорить капітан Міщук. - Виявляється, діяли марокканські військові за домовленістю з іспанською компанією "Ніка інтернешнл", яка зажадала негайної сплати боргу "Антарктикою" в обсязі $3,2 мільйона, хоча документально підтверджується лише півмільйонна заборгованість. До того ж, виникнення її датується ще радянськими часами, а правонаступництво й відповідальність за активи й пасиви колишнього СРСР, як відомо, взяла на себе Росія".

За звільнення захопленої рибопромислової бази "Восток" марокканські власті вимагають внести заставу в $3 мільйони. І знов-таки утримують екіпаж під арештом, грубо порушуючи Третю Конвенцію ООН із морського права. "Українські рибалки також пов`язують із захопленням судна десантниками смерть реф-механіка Гардаущенка, що наступила через кілька днів після перебування не тільки судна, а й екіпажу під незаконним арештом марокканськими військовими, - заявив насамкінець Володимир Міщук. - І чекають від урядової комісії на чолі з заступником міністра закордонних справ Костянтином Грищенком активнішого відстоювання їхніх прав, а також належного сприяння у звільненні незаконно захопленого біля узбережжя Марокко рибопромислової бази "Восток".