МЕНЮ

Iнвестуй у добро!

Інна ЛИХОВИД, «День»
27 листопада, 2018 - 10:33
Вперше Україна долучається до всесвітнього благодійного руху «Щедрий вівторок»

Умієте куховарити, малювати, агітувати, проводити лекції, майстер-класи чи екскурсії містом і хочете приносити цим якомога більше користі людям? Тоді «Щедрий вівторок», або Всеукраїнський день добрих справ, який цього року припадає на 27 листопада, саме для вас. Україна вперше долучається до всесвітнього благодійного руху #GivingTuesday. Ми стали 154-ю країною, котра підхопила естафету добрих справ. Щороку мільйони людей влаштовують цього дня акції на користь благодійних організацій, розповідають про це в соціальних мережах і закликають робити добрі справи.

ОБЕРИ ІДЕЮ

За тиждень до «Щедрого вівторка» по-українськи сторінки соціальних мереж зарясніли повідомленнями у стилі #GivingTuesday. Так, у Національному інституті раку відбудеться благодійний день донора, ініціатива UAnimals закликає подбати про безпритульних тварин. Благодійний фонд «Справедливість» проводить акцію «Здійсни мрію сироти», бердянське антикафе «Час Є» пропонує відвідати місцеву школу-інтернат і влаштувати там ігротеку, київський смартворкінг «САД» запрошує на благодійний кіноперегляд, а отримані кошти підуть на придбання путівок для відпочинку підліткам із соціально незахищених сімей.

Якщо маєте інші ідеї — будь ласка, ніхто не обмежує у фантазіях. Щоби втілити всі задуми з якнайкращим результатом, організатори «Щедрого вівторка» в Україні підготували спеціальні інструкції, як стати учасником меценатського проекту чи автором власного стартапу.

«Це може бути допомога атовцям, хворим дітям, тваринам. Якщо людина не долучиться до проекту, який знайде відгук в її серці, вона може організувати якусь активність не обов’язково у вівторок, а на тиждень чи на місяць. Якщо ви журналіст, копірайтер чи логопед, займаєтеся театральними постановками — можете запропонувати свій талант як ресурс, щоб допомогти благодійним фондам зробити проекти якісніше. Загалом це акції спонтанного прояву доброти, — підказує щодо ідей Марія АРТЕМЕНКО, керівничка проекту «Щедрий вівторок» в Україні. — «Щедрий вівторок» — це перша спроба поговорити про благодійність із погляду не жалості, а натхнення. Ми хочемо надихати людей».

ПРОЯВИ ПОЗИЦІЮ!

Марії Артеменко тема благодійництва близька як нікому. Дівчина є співзасновницею благодійного фонду «Клуб добродіїв», який опікується дітьми-сиротами. Також вона організовувала школу волонтерів для некомерційного сектору.

«Я зрозуміла, що у благодійних фондів, некомерційних організацій та всіх, хто долучається до добрих справ, однакові проблеми. Лише об’єднавшись, ми можемо зробити ще один крок вперед, — додає Марія. — Для некомерційного сектору «Щедрий вівторок» — це можливість для креативу і залучення нової аудиторії. Для мене особисто це залучення людей, які раніше не долучалися до благодійності, таким чином, щоб вони реально зацікавилися цією справою. Я мрію про децентралізацію благодійної допомоги. Це хибне уявлення, що багаті повинні допомагати бідним, а великі міста — маленьким. Щоб бути добрим, не треба мати мільйони й багато часу. Це просто життєва позиція».

До «Щедрого вівторка» долучилися всі регіони України. Найбільше вразили організаторів активісти з Авдіївки, містечка в «сірій зоні» Донецької області, для яких це чудова нагода об’єднатися і стати сильнішими. Львів’яни запам’ятались тим, що у навчально-реабілітаційному центрі «Джерело» персонал відмовився на один день від зарплати, щоби підтримати дітей з інвалідністю. Як зазначила Марія, закордонні колеги, які так само останні дні провели в клопотах до «Щедрого вівторка», по-білому заздрять нашій креативності.

ПОШИРЮЙ ДОСВІД

Взагалі цій традиції уже сьомий рік. #GivingTuesday вигадали у нью-йоркському Центрі інновацій та соціального впливу Belfer. Дату обрали невипадково. Це перший вівторок після шанованого у США Дня подяки, минає славнозвісна «чорна п’ятниця» — улюблений день шопоголіків, то чому б не завершити цю естафету марафоном добрих справ? Між тим, до ініціативи долучаються як пересічні громадяни, так і зірки.

Приміром, саме у «Щедрий вівторок» організація «Поїзд посмішок» розпочала кампанію «Пожертвуйте посмішки» (Give Smiles). Відтоді учасниці конкурсу краси «Міс Всесвіт» почали підтримувати дітей, яким необхідна операція через «заячу губу», а на Філіппінах пройшли кулінарні шоу, в яких взяли участь знаменитості.

«Щедрий вівторок» — це не лише веселощі, а й увага до міжнародних соціальних проблем. У межах #GivingTuesday організація «Жінки заради жінок Інтернешнл» передала жінкам із Нігерії та Афганістану (ці країни постраждали від воєнних конфліктів) 500 курчат для розведення. Для жительок цих країн це дієвий спосіб отримувати стабільний дохід.

ПІДСИЛЮЙ МОТИВАЦІЮ

Організація «Глобальна охорона дикої природи» під час #GivingTuesday зібрала кошти на розширення заповідника у Гватемалі, в якому водиться один із найрідкісніших видів тварин — саламандра Джексона. Природоохоронна організація закликала прихильників долучитися до ініціативи #SaveAsally в соціальних мережах і зібрала 50 тисяч доларів на захист цих рідкісних земноводних.

Українці теж видаються добродійною нацією. П’ять років війни, та й не лише це, довели, що ми здатні згуртуватися в біді, підтримати одне одного грошима, дружбою чи словом. Шкода, що ці ресурси не завжди використовує держава. Нехай це не розчаровує, а ще більше мотивує. Адже, як каже Марія Артеменко, «Щедрий вівторок» — це не червоний день календаря, а спосіб життя.