Експедиція відбудеться за будь-яких обставин

Здавалося б, на планеті Земля вже відкрито все і вся. Аж ні. Географічні відкриття можливі й у наші дні. Тому що є ще "білі плями". Це безліч найглибших та поки що недосліджених печер.

Піти далі, а головне глибше усіх - мрія кожного спелеолога. Мріють про це й наші українські дослідники. Зазіхнули вони, ні багато, ні мало, на найглибші печери Землі - на печери масиву Канин.

Гірський масив Канин розташований у Юліанських Альпах, на кордоні Словенії та Італії. Спелеологічні дослідження останнього десятиріччя зробили його одним з найвідоміших печерних районів світу. Тут було відкрито та досліджено 4 печери глибиною понад кілометр. Їхнє проходження можна зіставити за складністю з підкоренням вершин-восьмитисячників в альпінізмі. За прогнозами, на Канині цілком можливе відкриття печери глибиною близько двох кілометрів, що на 400 метрів глибше нинішнього "підземного полюсу" планети - печер Жан-Бернард у Франції.

Канин уже відвідували найсильніші спелеологічні колективи багатьох країн світу. Але ця проща зупинилася два роки тому, коли Словенський спелеологічний Союз заборонив іноземні експедиції на Канин через бажання "зарезервувати" відкриття світового класу, що незабаром відбудуться, для своїх членів. Однак складність нових печер виявилася настільки високою, що самим словенцям з ними справитися не вдається. Беручи до уваги тісні дружні зв'язки словенських та українських спелеологів та найвищий спортивно-технічний рівень останніх, було зроблено виняток з вищезазначеної заборони - з минулого року українських спелеологів допущено до досліджень масиву.

Невеликі, по 5 - 6 учасників, розвідувальні експедиції на Канин проведено киянами у серпні минулого року та у січні нинішнього. Зараз готується ще одна, головна. Її мета - подальше проходження найскладнішої та найглибшої прірви масиву Канин - печерної системи Чекі-2, розвіданої поки тільки до глибини 1370 м.

У ретельно відпрацьований склад експедиції входять 19 найсильніших спелеологів Києва та Полтави, а також Москви, котрі мають багатий досвід розвідування та проходження глибоких (глибше 1 км) печер у Абхазії, Середній Азії, Іспанії, Мексиці, Словенії. Найважливішою перевагою українських спелеологів перед іншими європейськими колегами є унікальний досвід багатоденних робіт у глибинних підземних таборах та "саперних" робіт у завалах та вузьких щілинах. За складом та планованим технічним забезпеченням експедиція буде готова до встановлення світового рекорду.

Для забезпечення експедиції мобілізуються наявні ресурси спеціального спорядження, які мають спелеоклуби Києва та Полтави. Але не обійшлося й без значних матеріальних проблем. Тому "Канин-97" потребує спонсорської допомоги. Всього необхідно зібрати не так вже й багато - близько $15 000.

Як сказав "Дневі" керівник майбутньої експедиції, президент Української спелеологічної асоціації та член Виконкому Міжнародної спелеологічної Спілки Олександр Климчук, поки що з потрібної суми від спонсорів надійшло аж $80 - на 17 метрів мотузки.

- Але експедиція все одно відбудеться, - запевнив читачів "Дня" Олександр Климчук. - За будь-яких обставин. Ми самі станемо спонсорами експедиції - поїдемо за свій рахунок.

Передова група виїжджає на Канин 6 липня. А основна відправиться 16-го. Чекатимемо на рекорди.