МЕНЮ

Другий сорт

Олена БЕРЕЖНЮК. Фото Миколи ТИМЧЕНКА, «День»
17 липня, 2019 - 11:38
Столична влада робить чергову спробу запровадити роздільний збір відходів

Роздільний збір сміття для Києва — не новина. У багатьох районах поруч зі звичайними баками вже давно встановлені спеціальні сітки для збору пластику. Тим не менш, свого часу ініціатива не приживалася, і поступово мешканці багатоквартирних будинків почали викидати у ці контейнери все підряд. Із липня столична влада береться за сортування з новими силами і планує встановити до трьох тисяч нових контейнерів для розділення відходів.

За законом України «Про відходи» обов’язково сортувати сміття повинні були ще з першого січня 2018-го. Але навіть через півтора роки ця норма у більшості міст не запрацювала.

ЩО СОРТУВАТИ?

Переробці підлягає далеко не все сміття. У домашніх умовах потрібно розділити всі відходи на пластик, папір, скло, метал та органіку. Органічні відходи прямують на звалище, де швидко перегнивають. Усі решта можуть отримати друге життя.

Серед паперових відходів для переробки годяться білий папір, картон, пакувальні коробки, пакети з паперу, флаєри, листівки, газети, журнали й зошити. Чеки з магазинів, транспортні квитки, ламінований папір не переробляють. Також варто слідкувати за тим, щоб папір був чистим і сухим, якщо це пакувальний папір — без залишків їжі.

Щодо скла, то для переробки підійдуть банки, пляшки, бита тара й віконне скло. Пляшки та банки мають бути чистими й сухими. З них потрібно зняти етикетки.

У пластик відсортовуємо пляшки (з маркуванням PET або PETTE), пляшки і флакони (з маркуванням HDPE, PEHD, PE), а також кришки, поліетилен (у вигляді плівки), поліпропілен (у вигляді плівки, флаконів чи контейнерів), полістирол, упаковки Tetra Pak. Але є пластик, що для переробки не годиться, наприклад коктейльні трубочки чи зубні щітки.

У контейнер для відсортованого металу варто викидати бляшанки від консервів, напоїв, чаю та кави, бляшані кришки, фольгу та аерозольні балончики. Це сміття також необхідно вимити й висушити. Батарейки та акумулятори для переробки не придатні, їх потрібно викидати у спеціальні контейнери, які вже встановлені у місті.

ЯК ПРАЦЮВАТИМЕ ПРОЕКТ?

У Департаменті житлово-комунальної інфраструктури КМДА повідомляють: «Підприємства сфери поводження з відходами самостійно визначаються з моделлю впровадження системи роздільного збирання в зонах обслуговування й узгоджують з КП «Київкомунсервіс» місця розміщення контейнерів».

Отже, моделі сортування визначатимуться окремо для кожного району. У профільному департаменті розповідають: нині вже готовий проект роздільного збирання відходів у Солом’янському районі. Зокрема, там планують встановити спеціальні контейнери типу «Колокол» для збирання скла та сітки для пластику.

Для того щоб проект виявився більш вдалим, аніж попередні, комунальне підприємство «Київкомунсервіс», яке у столиці займається збором сміття, нині проводить роз’яснювальну роботу серед населення, а також обстежує місця, де були розташовані попередні контейнери для роздільного збору, й визначає більш оптимальні варіанти. Але правильне розміщення — це ще не запорука успіху. Як стверджують у департаменті житлово-комунальної інфраструктури, розвиток системи роздільного збору стримується відсутністю правової бази заохочення до збору як мешканців будинків (фізичних осіб), так і юридичних осіб. Відсутні й стимулюючі фактори, наприклад податкові пільги для підприємств, які займаються роздільним збором та переробкою сміття.

Скільки триватиме пілотний проект — визначить комунальне підприємство «Київкомунсервіс». Якщо сортування пройде вдало, його запровадять на постійній основі.

САМ СОБІ СОРТУВАЛЬНИК

Доки столична влада роздумує над централізованим сортуванням, кияни беруть справу у свої руки. Зокрема, студенти одного із приватних навчальних закладів цьогоріч організували проект Trash Killers і допомагали сортувати громаді Пущі-Водиці. Збирали папір, пластик та обгортки від цукерок. Згодом вивозили все на сортувальну станцію.

«Особисто для мене мотивацією до сортування стало те, що я прийшла на станцію і побачила, як безпосередньо відбувається сортування, — розповідає волонтерка проекту Юлія ГРИГОРУК. — Ти бачиш, що сміття просто величезна кількість, бачиш, як можна його переробити, а тоді розумієш, що це справді має сенс. Тому людям, які збираються сортувати, хочу порадити зібрати трохи сміття, поїхати на станцію і спробувати посортувати разом з працівниками. Це змінює світогляд».

Власну сортувальну станцію організували мешканці одного з будинків поблизу метро Дарниця, на вулиці Червоноткацькій. Одна з організаторів проекту, екоактивістка Неля ТЮРЯЄВА розповідає, що більше не могли терпіти гори сміття довкола: «У нашому дворі дуже багато бізнесів: магазини, аптеки. У декого є договори на вивіз сміття, у декого — ні. І вони викидали сміття у наші баки. Ці баки постійно були заповнені. Ми ходили по цьому сміттю, яке розносилося по всьому двору. До того ж, баки стояли біля дитячого майданчика. Двір виглядав дуже депресивно. Одного разу мій чоловік ішов на роботу і вступив у калюжу, яка витекла зі смітника. Це виявилось для нас останньою краплею, і ми зібрали мешканців, щоб покінчити з проблемою».

У дворі Нелі міститься невелика споруда, так званий будиночок двірника. На той час ним ніхто не користувався. У будиночку і вирішили організувати станцію сортування. Зібралися, прибрали й почали сортувати як уміли. «До цього ніхто з нас не сортував, але почали з малого. Поставили коробки під пляшки і пластик. Поступово все почало розростатися. Спочатку в будинку сортували чотири родини, потім десять, а тепер до нас звозять сміття із найближчих будинків і з усього Києва», — розповідає Неля Тюряєва.

Кошти, що заробляють після здачі сміття, вкладають у розвиток двору: «За них ми вже змінили освітлення у дворі: поставили прожектори, і тепер вночі у дворі світло, наче вдень. Також зробили огорожу для дитячого майданчика. Вкладали гроші і в озеленення: купували кущі й траву. Двір просто ожив».

Ця сортувальна станція працює вже три роки, нині допомагають й іншим будинкам зайнятися сортуванням. За прикладом вулиці Червоноткацької, в Києві влаштували ще п’ять таких же міні-станцій.

Можливості для сортування у столиці є. Майже повсюди встановлені спеціальні баки для збору відходів. Якщо ви хочете сортувати більше різних видів — можна самостійно відвозити сміття на станції, щоб крім скла, паперу та пластику в переробку потрапляли й гума чи текстиль. Але для успіху проекту загального сортування сміття необхідна мотивація всіх містян. Інакше ні закони, ні нові баки для роздільного збору кількість сміття на звалищах не зменшать.