Чистий четвер… з перфоратором

Волонтери підготували до ремонту оглядову та мийну у Головному військовому клінічному госпіталі у Києві

Десяток чоловіків з інструментами за декілька годин оббили плитку у двох кімнатках. Тут прогнила стеля, потріскалися віконні рами, порепалася підлога. Стару сантехніку прибрали заздалегідь. Раніше лежачих пацієнтів завозили сюди – у мийну – і протирали марлею та ганчірками. Активісти благодійного фонду «Центр допомоги» вирішили привести все до міжнародних стандартів лікування. Роблять це у рамках проекту «Центр допомоги пораненим». «Тут буде красиво. Зроблять міцну стелю, нові плитку, сантехніку, вікна — останні вже купили. Будуть нова душова та пральна машина», — розповідає Юрій Когутяк, голова «Центру допомоги».

На толоку прийшло багато майстрів з ремонту. Так, Вадим займається встановленням вентиляції та кондиціонерів, інструменти постійно тримає під рукою. «Зараз у роботі перерва, «сезон» попереду. Щоб не сидіти вдома, приїхав сюди, — пояснює Вадим. — У мене завжди все напоготові, у машині. Є перфоратор, подовжувач, драбина. Щодо стану приміщення — бачив і гірше. Нічого страшного, відремонтуємо». До речі, кошторис робіт, що виконали волонтери, складає дев’ять тисяч гривень — стільки довелося б заплатити за демонтаж плитки фахівцям.

Євген Булацев декілька років тому почав будувати власний дім. Через ситуацію у країні призупинив цю справу. Але Євген вже навчився дещо ремонтувати, придбав інструмент, тож використав свої навички на толоці. «У мене достатньо вільного часу. Сам на себе працюю, та й живу недалеко, — каже Євген Булацев. — Взагалі, трохи волонтерю, намагаюся робити максимум можливого. Як і всі, збираю гроші, щось купую, вожу до бійців. Передаю все, від шкарпеток і до автомобілів, віддав декілька власних машин. Нічого особливого, роблю, як і всі волонтери». Далі гуркіт перфоратора заглушує слова. Шматки блакитної плитки летять у різні боки. Робота у розпалі. 

Умова участі у толоці — власний інструмент. Охочі долучитися до події заповнювали електронну анкету. Зареєструвалося 11 учасників — як і розраховували організатори. Подію навмисно влаштували у будній день: мийна та оглядова невеликі за розмірами, багато людей заважали б одне одному. Також толоку приурочили до Чистого четверга. Усі учасники заходу — чоловіки, тільки у «буфеті», де учасники толови могли випити чаю і перекусити канапкою,  чергувала жінка у яскравому жовтому фартушку. 

Нагадаємо, наприкінці січня пройшов перший суботник у відділенні реанімації та інтенсивної терапії для інфекційних хворих госпіталю. Працювали у суміжних з мийною та оглядовою приміщеннях. Тоді близько 200 активістів — замість очікуваних 30 — обдирали старі плитку та підлогу, знімали вікна. Зараз у цих кімнатах встановили кондиціонери, вентиляцію, освітлення, вікна та гарну сантехніку, пофарбували стіни. Майстри заливають підлогу, щоб покласти лінолеум. Ремонт має скінчитися наприкінці наступного тижня, благодійники розраховують, що відділення запрацює у травні. «Все залежатиме від медичного обладнання, це — дорога історія. Ліжка вже є, прості речі, типу крапельниць, зможемо купити. Дороге і складне устаткування або Міністерство оборони купить, або якісь фонди передадуть», — пояснює Юрій Когутяк.

Історія облагороджування військового госпіталю продовжиться. Юрій Когутяк планує після ремонту в інфекційному відділенні збирати кошти на обладнання для реабілітації пацієнтів. Зокрема, потрібні апарати для розробки м’язів та суглобів. Волонтер «Центру допомоги» Аліна Совенко додає: «Коли розпочинали ремонт інфекційного відділення, думали, що на цьому і зупинимося. Але у процесі побачили певні нюанси, звернули увагу на критичний стан мийної. Провели ще один захід. Гадаю, у госпіталі ще будуть масові толоки  — наприклад, з прибирання території». 

Тож, є шанс допомогти в облаштуванні шпиталю — навіть, якщо не вмієте працювати з інструментами.