МЕНЮ

Чи стане Луцьк... «українським Тракаєм»?

Наталія МАЛІМОН, «День», Луцьк
17 травня, 2019 - 14:00
Чому делегація обласного міста Волині побувала у Литві і які уроки винесла з поїздки?

Після повернення делегації Луцька з цього литовського містечка, яке є спільним для нашої історії, були не тільки захоплені відгуки, а й запитання: а чи зможе і Луцьк стати таким привабливим у туристичному плані, як Тракай, такий собі «українським Тракаєм»? Ось що кажуть учасники поїздки:

Богдан КАЛІШ, начальник відділу промоції міста управління туризму та промоції міста Луцької міської ради:

– У рамках спільного проекту «Забезпечення свободи культурної спадщини для людини та держави – досвід Литви та України», що співфінансується з коштів Міністерства закордонних справ Литовської Республіки, Луцька міська рада організувала навчальний візит до Тракайського району Литовської Республіки. Делегація з Луцька складалась з представників міської ради, краєзнавців, істориків-науковців та фахівців музейної справи.

Луцьк і Тракай є містами-партнерами і мають тривалу історію плідної співпраці. Цього року партнерство Луцька із Тракайським районом вийшло на новий етап розвитку – розпочалася проектна співпраця, яка стартує з реалізації цього проекту, що співфінансується з коштів Міністерства закордонних справ Литовської Республіки. Першого дня візиту на початку заходів учасників привітала віце-мер Тракайського муніципалітету Марія Пуч. Вона побажала плідної роботи і висловила надію,що це лише початок нашої проектної співпраці. Литовські колеги ділилися позитивним досвідом у галузі розвитку туризму в рідному Тракаї. Радили і пропонували лучанам, як «заманити» туриста до нашого міста. Згодом делегація з Луцька отримала можливість ознайомитися із культурною спадщиною древнього Тракая та побачити, як литовці творять свої туристичні родзинки, пов’язані з середньовічною спадщиною, іменем князя Вітовта і народом караїмів..

Другий день навчального візиту проходив у маєтку Ужутракіс, що розміщений на території Тракайського історичного національного парку. Досвідом у сфері реставрації і ревіталізації об'єктів історико-культурної спадщини ділилися литовські науковці-практики та архітектори. Своєю відданістю справі та професійністю вразив лучан директор парку Гінтарас Абаравічюс. Третій день у Литві видався найнасиченішим і найпродуктивнішим у плані окреслення шляхів та питань майбутньої співпраці, а також обговорення дискусійних питань у сфері туризму та збереження культурної спадщини. Вранці делегацію з Луцька тепло прийняли в адміністрації Тракайського району віце-мер Марія Пуч та директор адміністрації муніципалітету Даріус Кведаравічіус. Після офіційної частини учасники навчального візиту отримали унікальну можливість побачити процес реставрації та ревіталізації Тракайського замку, побували на місці колишнього язичницького капища, дізналися про технології і «таємниці» археологічної справи. На завершення надзвичайно активного візиту-тренінгу лучани відвідали ще й столицю Литовської Республіки – Вільнюс, де також шукали спільні точки дотику в історичному минулому наших держав.

Олександр КОТИС, краєзнавець:

– У Литви і України є багато спільних проблем у сфері збереження культурної спадщини. Але вони їх вирішують значно успішніше. Загалом литовцям вдається значно краще зберігати історичні ареали, архітектуру окремих будівель, цілі ансамблі і парки. Як це можна бачити на приклад вулиці Караїмської у Тракаї. Вся її забудова – це давні дерев'яні будиночки, з трьома вікнами на фасаді від вулиці. Це давня традиція: одне вікно для Вітовта, інше – для бога, третє – для караїма і його родини. Литовці займаються і реставрацією спадщини. Добрим прикладом може бути парк Ужутракіс із палацом, суттєво занедбаний у радянський період. Паркові скульптури були знищені і замінені пам'ятниками Сталіну і Леніну, але в останні роки повністю реставровані.

Оксана ШТАНЬКО, директорка комунального підприємства «Центр туристичної інформації та послуг»:

– Луцьк і Тракай – міста зі спільною і вкрай цікавою історичною спадщиною. Їх найперше єднає постать Вітовта (Вітаутаса) Великого. У Тракаї він народився, Луцьк зробив улюбленою південною резиденцією. Після військового походу 1392 року великий литовський князь обрав ці два міста, разом із Галичем, для осідку караїмів. Нині караїмські традиції, кухня, історія – чи не найчільніша складова туристичного бренду Тракая. Кожен тамтешній візитер має за мету спробувати кибинів – традиційних караїмських пиріжків із різноманітними начинками. Перлиною тракайської архітектури є величний замок. Як і у Луцьку, зрештою.

Основні туристичні потоки до Тракаю – візитери із країн Європи. Литва є членом Європейського Союзу. Реставрація пам’яток історії та архітектури також відбуваються здебільшого за ґрантові кошти ЄС.

І Луцьк, і Тракай мають те, без чого не може бути ніякого розвитку і поступу, – людей, залюблених у своє місто. Фінансування і чітка стратегія дозволила Тракаю стати однією із основних туристичних дестинацій Литви. Луцьк у цьому плані ще йде до обраної мети. Збільшення туристичних потоків до Луцька за останні роки – і до міста, і до замку – відчутне. Потенціал і необхідне для успіху історичне підґрунтя у нас безсумнівно є. Тож, гадаю, Луцьк рухається у правильному напрямку.

У серпні в Луцьку чекають делегацію із Литви, спільний проект триває.