Був першим або серед перших

На Львівщині відкрили перший в Україні пам’ятник синові Івана Франка – Петрові Франку

Подія відбулася учора, 14 жовтня, на Дрогобиччині – у селі Нагуєвичі.  Про це повідомила на своїй сторінці у Фейсбук франкознавець Наталя Тихолоз: «Він народився в Нагуєвичах. Батькових Нагуєвичах. Ззовні був схожий на маму Ольгу Франко з Хоружинських. Був маминим пестунчиком та добрячим заводіякою у дитинстві.

Від батька успадкував велику працелюбність і працездатність. Як і батько, був дуже багатогранний за родом своєї діяльності та своїх захоплень.

Він був спортовцем, пластуном, воїном, розвідником, авіатором, дипломатом, видавцем, письменником, перекладачем, фольклористом, педагогом, інженером-хіміком, ученим-винахідником, громадським діячем, депутатом, деканом, музейником та першим директором музею свого Батька.

І чи не в кожній з цих галузей він був – ПЕРШИМ або серед ПЕРШИХ!

Петро Франко був людиною честі та людиною діла. Володів неперевершеним талантом організатора. Коли захоплювався справою, то горів нею і віддавав їй усього себе. Любив ризикувати.

Сьогодні він перед нами в образі вояка. Саме у такому образі ми сьогодні відкрили йому пам?ятник у селі, в якому він з?явився на світ і у якому бігали його босі ноги. І це не випадково.

Він любив завойовувати світ, випробовувати його і себе на міцність…

І цей войовничий, комбативний (як називав його Дмитро Донцов) дух був головною складовою його особистості. Він визначив і його долю…

Ще юнаком 1911 р. у статті «Пластуни» Петро Франко писав про пластунів: «Спіймані до неволі …радше тратять життя, чим свободу».

Ці слова можуть бути символом його життя.

Бо ж він, втрапивши у клітку радянської системи, заплатив за свою волю життям. І був розстріляний за «націоналістичну діяльність».

Відкриття погруддя авторства Івана Мисаковича приурочили до 130-річчя від народження Петра Франка, а народився він 28 червня 1890-го.

Пам'ятник встановлений на площі перед Літературно-меморіальним музеєм Івана Франка в Нагуєвичах.

Участь у заходах з нагоди відкриття і освячення погруддя взяли франкознавці, історики, представники ЛОДА та Львівської обласної ради, міські голови Дрогобича та Трускавця, внуки і родина Петра Франка.

Приїхав на відкриття пам’ятника Петрові Франку й київський актор В'ячеслав Довженко, який зіграв роль Петра Франка у фільмі «Інший Франко», що вийде і прокат наступного року.