Бульвар Французький зацвів "зеленими"

Дача на Французькому бульварі - це ознака аристократизму. Мабуть, тому колишнє ЦК й відповідальні партпрацівники обласного масштабу вважали за благо отримати путівку в одеські санаторії "Росія" або "Чкаловський"...

З відпочинком біля Чорного моря, на пляжах Одеси й Кароліно-Бугаза ситуація дивна. Років зо два, зо три тому всі точки організованого й "дикого" відпочинку було забито з червня. До вересня тривала нескінченна південна фієста й "вибити" місце в якомусь пансіонаті без вигод вважалося великою удачею.

Сьогодні в приймальні директора комплексу "Країн-Магнолія" навдивовижу тихо. Мовчать телефони, не рвуться, вимахуючи записками й листами від керівних організацій відвідувачі... Джан Джангаєв незворушний, але спокій цей - удаваний. Білу "багатоповерхівку" з басейном і сауною, популярним у місті нічним клубом заповнено на третину, а це означає, що неминучі проблеми зі сплатою податків за землю, виплатами за комунальні послуги.

Недалеко від пансіонату колишні цеківські санаторії - імені Чкалова й "Росія". Тодішня еліта воліла відпочивати в окремих корпусах - будинках з башточками й колонадами. До одного з них "палаців" я підійшов, гадаючи, що в ньому міститься дирекція... Вийшли хлопці з дужими шиями й порадили обходити двадцятою дорогою офіс фірми, чию назву прочитати через відсутність вивіски просто неможливо.

Скульптура піонера й піонерки з барабаном і сурмою - це дитячий санаторій. Дітей не видно. Дорослих також. Вештаються зграї собак і будівельників. Мабуть, планують побудувати розплідник?

І на Бугазі, крім працюючих власників "куренів", не зустрінеш блідих мешканців Москви, Пітера, сибіряків. Хоча музика в кемпінгу "Кароліна" лунає. Можливо, хтось прийде на пісні Алли Борисівни...

Аби відпочити в найпрестижнішому курортному районі Одеси - на Французькому бульварі - приготуйте 780 гривень. Причому, запропонують вам "стандарт": блок із двох кімнат (у кімнаті двоє відпочиваючих). Вигоди є, але телевізор, телефон і холодильник - відсутні. Годують добре. Звісно, не як у Карлових Варах, але продукти закуповують на Привозі. Розрахунок простий: 35 гривень на добу з харчуванням. Утім, можете заощадити - відмовитися від їжі й заплатити 20 гривень.

У голови комітету з питань туризму й рекреаційного господарства при Одеській облдержадміністрації Є.Митковського я поцікавився: чи залишився в нас доступний літній відпочинок? Як десять років тому.

- Ціна всюди однакова, - відказав Євген Михайлович. - На Кароліно-Бугазі вона коливається від 18 до 25 гривень, у будинках відпочинку й пансіонатах Одеси - від 22 до 25... Переважно дорожче коштує номер з вигодами. Ясна річ, викласти понад сто доларів за десять днів дозволить собі не кожен, але ті, в кого є "зелень" визнає за краще відпочивати за кордоном. Дешевше...

Ось об'ява "Укрінтуру" - родинний відпочинок у Болгарії - "від 300 у. о. на 15 днів". Словаччина: дитячий відпочинок вартістю 260 доларів.

Великі туристичні фірми від задоволення потирають руки: запроваджується податок на додану вартість за куплені путівки в санаторії, пансіонати й будинки відпочинку, розташовані в Україні. Сплачуємо ПДВ ми з вами, приїжджих до нас іноземців від цього "задоволення" звільнено. Виходить: аби мені менше заплатити, слід телефонувати до Москви й просити купити путівку до Одеси. У Росії вона коштує дешевше!

З ким з директорів не розмовляв, усі в один голос - задушили податками! Працюєш, ремствують, два місяці за цілий рік. Плати за землю, комунальні послуги, різноманітні місцеві платежі - ось, що не дає змоги знизити вартість відпочинку.

...Людина на курорті витрачає гроші. Вона обов'язково зайде в кав'ярню чи ресторан, купить квиток на приїжджого гастролера, візьме на водній станції човна, "морський велосипед" або вхопиться за планку на кінці канату й помчить на лижах, розтинаючи хвилі Чорного моря. Усе це гроші. Нехай невеликі, але вони йдуть у бюджет держави.

В Одесі сьогодні чисте море (більшість заводів не працюють), пекуче сонце й багато місця на пляжах: від Лонжерона до 16 станції Великого фонтану. Дивовижно, але досі не заповнено бази відпочинку, пансіонати й санаторії. Синоптики обіцяють спекотні липень і серпень. Подейкують, вода нагріється до 25 градусів. Благодать!

А спроможних заплатити за відпочинок на півдні день у день меншає.